menu

  • 2021.10.19.

A Katona József Múzeum programjai az őszi szünetre

A Katona József Múzeum többféle programmal készül az őszi szünet idejére különböző korosztályok számára:

Kifejezetten az őszi szünet időtartamára meghirdetett programjaik:

2021. október 26-29-én 10-12 óráig. Múzeumi állatságok – Múzeumi szünetelő

Játékos, interaktív foglalkozássorozat óvodásoknak az őszi szünetre. Mesék, versek, dalok, találós kérdések, játékok, bábok segítségével ismerkednek meg Tóth Menyhért állatábrázolásos festményeivel. Hangutánzó játékok, hangszerek segítségével beszélnek az állatok nyelvén. Mozgásos játékokkal utánozzák az állatok mozdulatait. Életképekkel jelenítik meg személyiségüket, viselkedésüket. Minden nap más-más alkotás, más-más állat kerül a középpontba: október 26-án Macska napraforgóval 1960-as évek, 27-én Csacsi városban 1964 körül, 28-án Műlovarnő (Leány egyszarvúval) 1968, 29-én Afrikai állatok (Strucc és néger 1960-as évek, Tigris 1965 körül valamint Afrika 1963.).

Ajánlott korosztály: óvodások, 1-2. osztályosok.

Részvételi díj: 450 Ft/fő, 6 év alattiaknak 400 Ft/fő. Kedvezmény: a program résztvevőinek nem kell múzeumi belépőjegyet váltaniuk. Egy gyermekkel max. 2 felnőtt jöhet ingyen a programra

2021. október 26-29-én 14-16 óráig. Gepidák kora – Múzeumi szünetelő

A keleti germán nyelvet beszélő gepidák népe a velük rokon gótok szomszédságában alakult ki, a mai Észak-Lengyelország területén, a Visztula torkolatának vidékén. A királyságuk a Tiszántúlra és Erdélyre terjedt ki, ahonnan számos régészeti emléküket ismerjük. A Kr. u. 6. század elején a Dunántúlra észak felől beköltöző másik germán néppel, a langobardokkal kezdetben békés, dinasztikus házassággal is megerősített kapcsolatban éltek. A két nép viszonya akkor romlott meg, amikor katonai erőikkel részt vettek a korszak legjelentősebb háborús konfliktusában, amelyet Bizánc vívott az itáliai keleti gót királyság ellen.

Az őszi szünet hasznos és kreatív eltöltésére ajánlják programjukat. Az átkelők a túlvilágra – Két gepida temető a Közép-Tisza mentén című kiállítás segítségével megismerkednek a gyerekek a gepidák korával, életmódjával, használati tárgyaikkal, viseletükkel, fegyvereikkel.

A kreatív foglalkozások keretében minden nap más-más kézműves foglalkozással várják őket:
Október 26-án 14-16-ig: Ékszerek. Gyöngykészítés levegőn száradó gyurmából
Október 27-én 14-16-ig: Fegyverek. Kardkészítés, domborítás
Október 28-án 14-16-ig: Kerámiák. Edény formálása agyagból, csontváz kirakó
Október 29-én 14-16-ig: Csatok. Rekeszdíszes csat készítésének technikája (utánzás), színező

Ajánlott korosztály: általános iskolások

Részvételi díj: 450 Ft/fő Kedvezmény: A program résztvevőinek nem kell múzeumi belépőjegyet váltaniuk. Egy gyermekkel max. 2 felnőtt jöhet ingyen a programra.

Emellett folyamatosan futó programjaik:

2021. szeptember 29. és november 11. között – „Amiről a leletek mesélnek…”

Régészeti feltárás az óvoda vagy iskola homokozójában. „Valódi” csontok, cserépedények, kőeszközök előásása, élethű régészeti szerszámokkal, eszközökkel. A foglalkozás során alkalmazkodnak a gyerekek életkori sajátosságaihoz. A legkisebbek ecseteket kapnak, és megkeresik a homokba rejtett régészeti leleteket. A teljes feltárást követően beszélgetnek az előkerült tárgyakról, funkció szerint csoportosítják őket képillusztrációk segítségével. A nagyobbakkal bevezetőként beszélgetnek a régészek munkájáról, munkafolyamatairól ásatási felvételek fotói, a régészek munka eszközei segítségével, majd közösen feltárják az ásatásra kijelölt objektumot, a homokozó területét. Végül a sikeres régészeti ásatást követően elkészítik az objektum, és a leletek dokumentációját. A foglalkozásokat az óvoda vagy az iskola homokozójában bonyolítják le.

4-6. osztályosok esetében projektorhasználat, és megfelelő terem szükséges, valamint a dokumentációs tevékenységhez saját mobil.

Jelentkezés: a foglalkozásokra 2021. november 11-ig lehet jelentkezni, a foglalkozás tervezett időpontja előtt legalább 1 héttel.

Információ, bejelentkezés: Merinu Éva +36 20 2575019 cifrapalota.muzped@gmail.com.

Ajánlott korosztály: óvodások, általános iskolások, 3-12 éves korig.

A program ingyenes.

2021. október 5. és november 11. között „A füstbe ment terv” – Nyomozós játék

1914. július 28-át írunk. Egy hónappal korábban dörrentek el az Ő Császári Fensége, Ferenc Ferdinánd trónörökös és neje, Ő Fensége Hohenberg Zsófia hercegnő halálát okozó gyilkos lövések Szarajevóban. Az ultimátum július 26-ai elutasítása és Ausztria Magyarország hadseregében július 28-án életbe lépő Szerbia elleni részleges mozgósítás következtében háborús lelkesedés lett úrrá Kecskeméten. A Beretvás-kávéháztól, az utcákon át tisztek, katonák, civil tömegek éltették a háborút. A mai napon egy tizenöt-húszezer főt mozgósító háború melletti tüntetés zajlott le a városban, ahol Sárközy Mihály joghallgató, Dr. Váry István ügyvéd és dr. Horváth Károly képviselő mondtak beszédeket. Ezzel véget értek a mintegy fél évszázados „boldog békeidők”, és végleg búcsút kellett mondani egy nagyszerű terv megvalósításának, amely ékes koronája lehetett volna az „Aranyhomok” Hírös városának, Kecskemétnek. Nyomozásra invitálnak mindenkit, aki szereti a történelmet, szeretné jobban megismerni szülővárosát, lakóhelyét játékos feladatokon, zenés rejtvényeken, titkok leleplezéseken keresztül, hogy elnyerje a „Kecskemét város tiszteletbeli csendőre” címet.

Jelentkezés: a nyomozásra 4-5 fős csapatok jelentkezését várják november 11-ig, előzetes bejelentkezéssel, a foglalkozás tervezett időpontja előtt legalább 1 héttel.

Előzetes regisztráció: Merinu Éva 20/257-5019 cifrapalota.muzped@gmail.com.

Ajánlott korosztály: középiskolások, 16+, fiatal felnőttek.

Részvételi díj: 1.000 Ft/fő


Megtekinthető kiállításaik: www.kkjm.hu

Cifrapalota:

Átkelők a túlvilágra – Két gepida temető a Közép-Tisza mentén
Castrum Virtuale – Időutazás a fenékpusztai római erődben (már csak október 24-ig!)
Transcendo – Szávoszt Katalin, Ferenczy Noémi-díjas keramikus művész életmű adománya a Kecskeméti Katona József Múzeumnak
Képzőművészeti állandó kiállítás
Nagyurak és vezérek – Híres avar leletek a Kiskunságból

Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely:

“Antanténusz Szórakaténusz…” – A játékmúzeum 40 éves gyűjteményének keresztmetszete
Október 23., 10.00-16.30- Társasjátéknap
Október 30., 10.00-12.00 – Légykapó játék készítés, 15.30-17.00 – Aprók Tánca

Orvos- és Gyógyszerészettörténeti Gyűjtemény:

Ars medicinae – A gyógyítás művészete című állandó kiállítás (csak október 30-ig!)

Magyar Naiv Művészek Gyűjteménye:

Állandó kiállításuk

 

Kecskeméti Katona József Múzeum

 

 

Kapcsolódó képek