menu

  • 2022.06.24.

Múzeumok Éjszakája – Katona József Múzeum

Igazi programdömpinggel készül a múzeum

Afrika, honvédség, gyógynövények. Igazán változatos tematikákkal készült idén a Kecskeméti Katona József Múzeum a Múzeum Éjszakájára. Az országos programsorozathoz már a kezdetek óta, így most is csatlakoztak. Ráadásul kerek az évforduló, 20 éves a Múzeumok Éjszakája!

A Cifrapalotában 18 órától a honvédelem, a katonaság kerül a középpontba. Az épületnél toborzóiroda is várja majd az érdeklődőket.

Időszaki kiállítások
– A magyar altisztképzés története
– „Reinfuss – a magyar huszármunkácsyja” Lengyel-Reinfuss Ede festményei
– ÍZELÍTŐ új szerzeményeinkből
Helytörténet: Irányi István kecskeméti grafikái Régészet: kisnemesi szemeskályha Ság faluból (Tiszaug)

Programok
19:00-21:00 Katonai hagyományőrzők viselet és fegyverbemutatója
18:00-23:00 Huszárkellékek csak egy huszárvágással – kézműves foglalkozás gyerekeknek
21:00 „Hallgasd” a kiállítást! – Tekintsd meg tárlatainkat élő zene kíséretében!
18:00-24:00 A hadifestő naplója
Interaktív nyomozó játék

Tárlatvezetés
20:00 Festőművészek az 1. világháborúban: Mednyánszky László, Nagy István, Farkas István. A tárlatvezetést ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, képzőművészeti osztályvezető tartja.

Állandó kiállítások
Képzőművészeti állandó kiállítás
Nagyurak és vezérek – Híres avar leletek a Kiskunságból

 

A Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely fantasztikus afrikai hangulatot varázsol egész éjszakára. A jelszó: „Mesés Afrika”!

Kiállítás
18:00-24:00
„Antanténusz Szórakaténusz…” -A Játékmúzeum 40 éves gyűjteményének keresztmetszete – állandó kiállítás

Előadás
18:00-18:30
Kenyában jártam – A Masai Mara állatvilága
Előadó: Hering Kinga Eszter

Kézműves foglalkozások
18:30-23:00

– papírhenger állatok
– papírékszerek
– légykapó játék kávékapszulából
– színező

Afrikai arcfestés
20:00-21:00

Előadás
22:00-22:30
Utcagyerek program Ugandában
Előadó: Hering Kinga Eszter

Az afrikai hangulatot a Magyar Naiv Művészek Kiállítóhelye tovább fogja fokozni.

18:00-24:00 – Kiállítás: „A modern művészet forrásvidékén” – állandó kiállítás
18:30 – Mese: Interaktív afrikai népmese, Mesélő: Tassy Lilla
19:00 – Koncert: Afrikai ritmusok, Előadja: a Kodály Iskola ütős tanszaka, Vezeti: Palotás Gábor
18:00-21:00 – Meseudvar
– Afrikai óriáskép kifestő – Közös képalkotás festékkel és ecsettel
– Fotósarok – Utazz mesebelilakókocsinkkal Afrikába!
– Ügyességi játékok – Próbáld ki többfélecélba dobó játékunkat!

És, ahogyan azt már megszokhattuk, az Orvos- és Gyógyszerészettörténeti Gyűjteményben az illatok, a növények, a gyógyászat világába kalandozhatunk el. Az idei mottó: „Tele kertem zsályával, szerelemnek lángjával…”.

18:00-24:00
Folyamatos programok:
– Az állandó kiállítás megtekintése
– Gyógy- és élvezeti teák fogyasztása, gyógynövényekkel ízesített joghurtok, szörpök kóstolása
– Az est folyamán közreműködik Szabó Kocsis Zsuzsanna népdalénekes, a Kecskeméti Katona József Múzeum néprajzkutató munkatársa.

19:00-20:00
A nyár gyógy- és fűszernövényei – Vörösváczki Mónika, a Kecskeméti Arborétum vezetőjének előadása. Közreműködő partner a Kecskeméti Egészségfejlesztési Iroda.

20:00-21:00
Gyógyító illatok, illatos gyógyszerek, afrodiziákumok
– Kovách Katalin, az Almaqah Cosmetics alapítójának és tulajdonosának előadása ősi kozmetikum receptúrákról, történelmi illatokról

21:00-22:00
Adalékok a magyar gyógynövény használathoz – Mészáros Ágnes nyugalmazott főmuzeológus népdalokkal tűzdelt és daltanulással egybekötött néprajzi előadása.

ÁLLANDÓ KIÁLLÍTÁSOK

Képzőművészeti állandó kiállítás
A Kecskeméti Katona József Múzeum képzőművészeti gyűjteményének fő gyűjtési területe a 19–20. századi, illetve a mindenkori kortárs magyar képző- és iparművészet, mely kategóriájában az egyik legnagyobb, legrangosabb műtárgy-együttes Magyarországon. A többezres kollekció leghíresebb alkotásai Nemes Marcell adományának, és az ún. Farkas–Glücks-gyűjtemény Kecskemétre kerülésének köszönhető.
A kiállításban megtekinthetők Tóth Menyhért, Mednyánszky László, Nagy István és Farkas István művei, továbbá a Kecskeméti Művésztelep művészeinek (pl. Perlrott Csaba Vilmos, Bornemisza Géza, Iványi Grünwald Béla) alkotásai és a 20. század első felének magyar festészetének válogatása (pl. Ferenczy Károly, Czigány Dezső, Egry József, Ámos Imre, Márffy Ödön, Rippl-Rónai József) is megtekinthető a tárlatban.
https://kkjm.hu/esemenyek/kepzomuveszeti-allando-kiallitas/

Nagyurak és vezérek- Híres avar leletek a Kiskunságból
Az avarok Belső- és Közép-Ázsiából származó harcos népe 568-ban foglalta el a Kárpát-medencét. A Kiskunságból jelenleg ismert korabeli gazdag temetők, különleges szórványleletek, de elsősorban a vezető réteg magányos férfisírjai négy, az avar uralkodócsaládhoz köthető központot sejtetnek Kunbábony, Kecskemét, Bócsa és Kiskunfélegyháza környékén. Véletlenszerűen előkerült temetkezéseiket a találók általában kifosztották, ám a múzeumokba került lelet együttesek is sejtetik az előkelő réteg egykori gazdagságát.
https://kkjm.hu/esemenyek/nagyurak-es-vezerek-hires-avar-leletek-a-kiskunsagbol/

 

IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁSOK

Altisztképzés másfél évszázada
„Az erős akarat minden akadályt legyőz. Erős akarat csak hitből fakadhat.”
Az altisztképzés 150 éves évfordulója kiváló alkalmat teremt arra, hogy a Magyar Honvédség megemlékezzen egykori altisztjeiről, tiszthelyetteseiről. A vándorkiállításon kiállított tárgyak és dokumentumok bepillantást engednek a világháború utáni időszak tiszthelyettesi kar életében, hiszen már a korabeli vezetők, parancsnokok is kiemelt figyelmet szenteltek a képzésnek, és a hadseregben betöltött szerepeknek.
A kiállítás fő célja, hogy az érdeklődő közönség megismerje az altiszti kar képzésének történetét, történelmét, kultúráját és népszerűsítse a honvédség ezen szegmensét. A kiállítás bővelkedik a személyes tárgyak többek között igazolványok, kitüntetések, emlékiratok, tantervek és fényképek sokaságával. A látogatókat eredeti filmfelvételek, filmrészletek viszik vissza az időben, hogy bepillanthassanak hőseink dicső múltjába.

„Reinfuss-a magyar huszár munkácsyja”- Lengyel- Reinfuss Ede festményei
A Kecskeméti Katona József Múzeum tisztelettel meghívja Önt a “Lengyel Rheinfuss Ede – A magyar huszár Munkácsyja” címmel Máday Norbert magángyűjteményéből rendezett kiállítás megnyitó ünnepségére, 2022. június 25-én 18 órára.

Köszöntőt mond: Dr. Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója

A kiállítást megnyitja: Dr. Salacz László országgyűlési képviselő

Lengyel-Rheinfuss Ede munkásságát méltatja: Hajagos Csaba történész-főmuzeológus, osztályvezető

A kiállítást bemutatja: Máday Norbert magángyűjtő

Közreműködik: Szabó Kocsis Zsuzsanna népdalénekes

Helyszín: Cifrapalota

ÍZELÍTŐ- Válogatás a múzeum új szerzeményeiből
– Irányi István kecskeméti grafikái:
Irányi István rajztanár, festőművész alkotásaiból 2022-ben újabb jelentős mennyiségű mű került a Kecskeméti Katona József Múzeum Történeti gyűjteményében lévő Irányi-hagyatékba. Az alkotó az 1920-as évektől az 1960-as évekig főként ceruzarajzokat, akvarelleket és pasztellképeket készített városképi és tájképi témákról, városi eseményekről. Gyakran megörökítette a főteret és környékét, annak egykori mindennapjait. Alkotásainak történeti értékét az adja, hogy számos olyan épületet, utcát, teret ábrázolnak, melyek mára elpusztultak, gyökeresen átalakultak
– Kisnemesi szemeskályha Ság faluból (Tiszaug)
2021 első felében Tiszaug határában, közvetlenül a Tisza partján található korabeli Ság falu területén folytattak a Kecskeméti Múzeum munkatársai régészeti feltárást. A mára már elpusztult korabeli településen folytatott munkálatok nagy számú leletanyagot és komoly szakmai eredményeket hoztak. A kiállításon az egyik nagyon látványos tárgyegyüttest mutatjuk be, egy középkori kályha darabjait. A leleteket egy tároló verembe bedobálva találtuk meg, másodlagos helyzetben darabokra törve. A 16. századra keltezhető anyag nagy méretű áttört díszű mérműves csempékből, bögre és hagyma alakú szemekből állt, párkánycsempékkel kiegészítve. Stílusa alapján egyértelműen a gazdagabb, falusias jellegű kályhák közé sorolható, és minden bizonnyal a helyi közösség egyik vezető kisnemesi családjának az épületében állhatott.

PROGRAMOK
Katonai hagyományőrzők viselet és fegyverbemutatója
Szeretettel várnak Mindenkit a Kiskun Huszár és Honvéd Hagyományőr Egyesület katonai viselet és fegyverbemutatójára!

Huszárkellékek csak egy huszárvágással-kézműves foglalkozás gyerekeknek
Huszárnak lenni jó! Alkoss magadnak lovacskát vagy szablyát egy huszárvágással! Mutasd meg, milyen egy igazi magyar huszárvirtus, és vegyél részt a huszárpróbákon! Bizonyítsd, tudsz-e célba dobni? Lóháton egyensúlyozni? Ki tudod-e ütni az ellenséget?
Nem feledkeztünk meg a reformkor hölgyeiről sem! Ők elkészíthetik saját virágdíszes pártájukat. A próbák azonban rájuk is vonatkoznak! Várunk titeket Múzeumok Éjszakáján a Cifrapalota földszinti foglalkoztató termébe!

„Hallgasd” a kiállítást!- Tekintsd meg tárlatainkat élő zene kíséretében
A Múzeumok Éjszakáján hangulatos élő zene kíséretében lesz lehetőségetek megtekinteni kiállításaikat.
21:00 órától a Cifrapalota minden emeletén felcsendül a zeneszó a Kecskeméti M. Bodon Pál Zeneiskola tanárainak és tanulóinak előadásában, ne maradjatok róla!

Előadók:

Földszint

21:00. Trombitán játszik Földi Jácint és növendéke, Császár Cirill
1. emelet

21:15. Fuvolakvartett, Vincze Tünde és növendékei, Melján Anna, Csorba Zsuzsanna, Csuvár Anna

2. emelet

21:30. Gitáron játszik Kohut Péter Pál (Felkészítő tanár: Orosz Csaba)

A hadifestő naplója-interaktív nyomozó játék
Ismered Mednyánszky Lászlót? Tudtad, hogy az 1. világháborúban hadifestőként dolgozott és az élményeit egy naplóban is megörökítette? Igen ám, de a Cifrapalota felújítása miatt a földszinti raktárunkból is ki kellet pakolnunk. A műtárgyakat nagy odafigyeléssel helyeztük át, azonban Mednyánszky naplóját nem találjuk sehol, elkeveredhetett a pakolásban! Segíts nekünk megtalálni!

TÁRLATVEZETÉS
FESTŐMŰVÉSZEK AZ 1. VILÁGHÁBORÚBAN: MEDNYÁNSZKY LÁSZLÓ, NAGY ISTVÁN, FARKAS ISTVÁN

A tárlatvezetést tartja: ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, képzőművészeti osztályvezető

Helyszín: Cifrapalota II. emelet

Kezdés: 2022. 06. 25. 20:00

A Kecskeméti Katona József Múzeum képzőművészeti gyűjteményének művészettörténeti szempontból egyik legjelentősebb egysége a Wolfner–Farkas–Glücks-hagyaték, melynek révén a magyar művészet legjelentősebbjei, nagy magányosai közül háromnak is (Mednyánszky László báró, Farkas István és Nagy István) életművet érzékeltető minőségű és nagyságú anyagával rendelkezünk. Közös pont az életükben, hogy mindnyájan részt vettek az I. világháborúban, így azt különleges szemszögből, a művészek rajzain és festményein keresztül mutathatjuk be. Ha annak idején a monarchia hadügyi vezetői is úgy érezték, hogy a fotográfusok, filmesek és a haditudósítók mellett nem hiányozhat a művészi megközelítés sem (e célból jött létre az ún. Kunstgruppe), akkor mi sem hagyhatjuk ki ezt a lehetőséget, amikor a nagy háborút az átélhetőséget szolgáló, emberközeli módon kívánjuk bemutatni a 21. század embere számára.

A tárlatvezetés során természetesen bemutatunk néhány háborús vázlatfüzetet, rajzokat is, melyeket erre az alkalomra összeállított vitrinben helyeztünk el. S természetesen elhangzik néhány naplórészlet, anekdota is. Az utóbbiak közül Mednyánszkyhoz kapcsolódik a leghíresebb, melyet Békés István jegyzett le:
„Történt pedig, hogy az olasz oldalon támadásra készülődtek. De mielőtt a
Doberdó tájainak egyik hírhedett pergőtüzét megindították volna, a tüzérségi megfigyelőben gubbasztó talján tiszt észrevette a nyugodtan rajzoló Mednyánszkyt. A művészet iránt érzett tisztelet és lelkesedés kissé túllódította az olaszt a fegyelmi szabályzaton, mert kezéből tölcsért formált, és harsány hangon átkiáltott a magyar vonalba: – Öreg festő, menjen hátra, mindjárt tüzelünk…! Mednyánszky barátságosan visszaintegetett, és teli torokból, szép olasz szóval válaszolt az ellenséges hadfinak: – Grazie mille, uraim! Icipici kis türelmet kérek, una piccola pazienza…Néhány vonás csak…mindjárt befejezem a képet…Így…Most már lőhetnek…köszönöm!”

A Múzeumok Éjszakája alkalmából – a bemutatott művek közül – 4 képeslapot is megjelentettünk, melyeket korlátozott példányszámban a Cifrapalota pénztárában lehet megvásárolni.

Kecskeméti Katona József Múzeum

https://www.facebook.com/kecskemetimuzeum